Cukiernia Sowa partnerem marki JEMIOL w sezonie SS24

Marki JEMIOL i Dr Ambroziak łączą siły przy sesji na sezon SS24

Ciemny Jasny

W najnowszym sezonie SS24 marka JEMIOL łączy siły z długoletnim partnerem, Cukiernią Sowa, aby stworzyć niezapomnianą sesję zdjęciową kreującą klimat nowej kolekcji. Sesja na Lanzarote była niezwykłym doświadczeniem, które dzięki pysznym czekoladom i pralinkom Cukierni Sowy stało się jeszcze bardziej słodkie.

Łukasz Jemioł, związany z Cukiernią Sowa od wielu lat, komentuje: “Współpraca z Cukiernią Sowa to dla nas zawsze przyjemność. Ich produkty nie tylko osładzają nam sesje i wydarzenia, ale także dodają energii i poprawiają humor. To właśnie dzięki nim, nasze projekty nabierają wyjątkowego smaku i charakteru.”  

Produkty Cukierni Sowy, takie jak pyszne czekolady i pralinki, pomagają stworzyć niepowtarzalny klimat podczas naszych sesji, pokazów i innych eventów. Ich obecność towarzyszy nam już od wielu lat w różnych projektach, jak ostatnio podczas New York Fashion Week, gdzie ich produkty osłodziły wydarzenie naszym gościom na międzynarodowej scenie.  

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Cukierni Sowa za długoletnie wsparcie i za to, że razem tworzymy wyjątkowe chwile podczas naszych modowych podróży. Cieszymy się, że możemy kontynuować tę współpracę z naszym wieloletnim partnerem.